Telefon
WhatsApp
YÜKLENİYOR...
İSTANBUL PİLİÇ

İnsan Kaynağını en önemli sermayesi olarak gören İstanbul Piliç olarak, temel hedefimiz, tüm çalışanlarının parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyduğu bir kurum olmaktır.

İLETİŞİM

İletişim Bilgileri

Telefon

0 (422) 502 44 00

E-Posta

info@istanbulpilic.com

Adres

Fabrika: 1.OSB Mh. 9. Cadde No:13/1, 44050 Yeşilyurt/Malatya

İstanbul Ofis: İGTOT (İstanbul Gıda Toptancılar Çarşısı) Şahintepe Mah. 3. Ada 11A Blok No:22 Başakşehir / İstanbul

Tel: 0212 823 44 34

IQF Nedir?

IQF Nedir?

IQF Nedir?

Dondurulmuş Gıdalar

   Gıdanın dondurulması; IQF (tek tek dondurma) yöntemi ile hücre özsuyunun, gıdayı oluşturan içerikleriyle birlikte, çekirdek zarını çatlatmadan, dondurulması işlemidir.

  İstanbul Piliç tavukları en taze haliyle ve düşük ısılarda dondurulduğu için tazeliğini ve besin değerini tüketim anına kadar korurlar.

 Bu süreç, Kanada'da 40 derecenin altında bir sıfır gününde buz balıkçılığı yapılırken, buzun altındaki sudan çektiği balığın karda onları fırlattığında anında donacağını fark eden bir biyolog tarafından geliştirildi. Bununla birlikte, daha da dikkat çekici olanı, bu balıklardan bazılarının çözüldükten sonra hala hayatta kalabilmeleriydi.

Bu şaşırtıcı sonuç, bir şey çabucak donarsa, yavaşça donarken daha küçük buz kristalleri oluşturması gerçeğiyle ilgilidir. Daha büyük buz kristalleri hücrelere ve doku liflerine zarar verir. Bu balıklar, sıfırın altındaki koşulların altında, buz kristalleri hücre duvarlarını kırmak için çok küçüktü, bu yüzden bazı balıklar hayatta kaldı.

Aynı prensip IQF veya flaş dondurulmuş gıdalarla da çalışmaktadır. Dondurulmuş olduklarında yiyeceklerin bozulmasının nedeni büyük buz kristallerinin besin liflerine zarar vermesidir, bu yüzden bu kirlilik ve kurumuş olur, çünkü buz kristalleri lifleri sıkmış, besinlerin su içeriğini yırtılmış hücre duvarlarından zorlamıştır.

Gıdaların hızla dondurulması, küçük olan buz kristalleri üretir ve bu nedenle gıdaların liflerine zarar vermez.

Dondurma işlemi IQF (Induvidual Quick Frozen) dediğimiz teker teker hızlı dondurma yöntemi ile en hızlı şekilde (örneğin meyve-sebze için 12-15 dakikada) -40°C’deki ortamda yapılır. Bu işlem sonucunda ürün sıcaklığı –20°C olur ve hücre çatlamasının gerçekleştiği –5°C kritik noktası en hızlı şekilde geçildiği için hücre çatlaması yaşanmaz.

   İstanbul Piliç fabrikalarında uygulanan teknoloji ile dondurulmuş gıdaların belirtilmesi gereken en önemli avantajlarından birini doğurur; hızlı dondurulmuş ürünler besleyici değerlerini minumum kayıp ile maksimum sürede hiç katkısız olarak korurlar.
-40 derece ortamda donduruldukları ve -18 derecede saklandıkları için dondurulmuş gıdalarda, çürüme sebebi olan mikroorganizmaların üremesi, bunun sonucunda ürünlerin bozulması, besin değerlerinin kaybolması mümkün değildir.

Paylaş:
Helal Gıda Sertifikası Nedir?