Telefon
WhatsApp
YÜKLENİYOR...
İSTANBUL PİLİÇ

İnsan Kaynağını en önemli sermayesi olarak gören İstanbul Piliç olarak, temel hedefimiz, tüm çalışanlarının parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyduğu bir kurum olmaktır.

İLETİŞİM

İletişim Bilgileri

Telefon

0 (422) 502 44 00

E-Posta

info@istanbulpilic.com

Adres

Fabrika: 1.OSB Mh. 9. Cadde No:13/1, 44050 Yeşilyurt/Malatya

İstanbul Ofis: İGTOT (İstanbul Gıda Toptancılar Çarşısı) Şahintepe Mah. 3. Ada 11A Blok No:22 Başakşehir / İstanbul

Tel: 0212 823 44 34

Sık Sorulan Sorular

Piliç eti sağlıklıdır, kalbinizin dostudur.
Beyaz et, günlük protein ihtiyacınızın tümünü karşılar.
Piliç etinde doymamış yağ oranı yüksektir.
Piliç etinin sindirimi kolaydır. Liflerinin kısa olması nedeniyle, sindirim sorunu olan kişilere tavsiye edilen bir protein kaynağıdır.
Piliç eti, pratik hazırlanması ve ekonomik olması nedeniyle aile bütçesine katkısından dolayı da önemli bir besin kaynağıdır.
Protein, mineral ve vitamin açısından zengindir.
Kırmızı ete nazaran, daha az yağ ve kalori içerir.
Sağlıklı beslenmenizde önemli rol oynar.
Piliç eti, B2, B6, B12 gibi vitamin ve amino asitlerle birlikte vücudumuzun gereksinim duyduğu demir ve çinko da içerir.

Soğuk ortamda muhafaza edilmesi gereken tavuk etinin, üretim aşamasından başlayarak sevkıyat, depolama ve tüketimine kadarki her aşamada gıda güvenliği kriterlerine uygunluğunu ve özelliklerini koruyabilmesi için uygulanması zorunlu olan soğuk muhafaza, soğuk taşıma ve benzeri işlemlere Soğuk Zincir denir. 
 İSTANBUL PİLİÇ olarak Beyaz et başta olmak üzere et ürünlerinin doğru koşullarda saklanması bizim için büyük önem taşımaktadır. Sağlığınız için aşağıdaki bilgileri dikkatle incelemenizi ve özenle uygulamanızı öneriyoruz. 
 Taze piliç ürünlerini hemen tüketilmeyecek ise buzdolabında veya derin dondurucuda saklanmalıdır.
 Taze beyaz et ürünleri son kullanma tarihine kadar (0˚C ila +4˚C de) buzdolabında saklanabilir. Son kullanma tarihinden önce dondurulursa, derin dondurucuda (-18˚C de) 1 ay boyunca saklanabilir.
 Dondurulan taze ürün, oda ısısında değil, buzdolabında çözdürülmelidir. Çözülen ürün tekrar dondurulmamalıdır.
Ürünlerin etiketlerinde yer alan saklama koşullarına uyulduğu takdirde soğuk zincirin kırılması engellenmektedir.

Sağlıklı koşullarda, uygun besleme stratejileri uygulanarak yetiştirilmiş hayvanlardan elde edilmiş olmalıdır.

  • Hijyenik koşullarda üretilmiş olmalıdır.
  • Katkı ve kalıntı içermemelidir.
  • Soğuk zincir kuralları iyi uygulanmış olmalıdır.
  • Ambalajlı olmalıdır.
  • Türkiye’de üretilen piliç etleri bu özelliklere sahiptir. Ayrıca;
  • Soğuk zincir kırılmamış olmalıdır.
  • Belirlenen raf ömrünü aşmamış olmalıdır

hususlarında da tüketiciler gereken hassasiyeti göstermelidir.

Piliç eti, tüm et ürünleri gibi, uygun koşullar altında muhafaza edilmediği zaman çok çabuk bozulabilir. Dolayısıyla ürünlerin satış noktalarına ulaştırılma koşulları, ulaştırılma zamanı, satıldığı yerdeki saklama koşulları çok önemlidir. Gıda maddesinin üreticiden tüketiciye olan yolculuğunun tüm aşamalarında, en sağlıklı ve hijyenik koşullarda korunmasını sağlayan uygun sıcaklık ve ortamlarda tutulması prensibi “soğuk zincir” olarak adlandırılmaktadır. Bu zincirin herhangi bir noktasındaki kırılma, ette istenmeyen patojenlerin üremesine, dolayısıyla içindeki yararlı maddelerin etkisini yitirmesine ve hatta toksinler nedeniyle sağlığa zararlı hale dönüşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden tüketiciler de piliç etini satın alırken, buzdolabında saklarken ve pişirirken gerekli özeni göstermek durumundadırlar.

Tüketiciler, tüm diğer gıdalar gibi Piliç etini de bildikleri, sürekli alışveriş ettikleri, güvenilir satış noktalarından almayı tercih etmeliler. Satın alınan piliç eti ambalajlı olmalı, üzerindeki üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

Piliç eti ya satın alındıktan hemen sonra pişirilmeli, ya da buzdolabında korunmalıdır. Ürünler, buzdolabında 0 ila +4 derecede son kullanma tarihine kadar saklanabilir.

Piliç eti, son kullanma tarihinden önce konulmak kaydıyla, derin dondurucuda -18 °C’de 1 ay süreyle saklanabilir.

Satın alınan donmuş ürünler ise, mutlaka derin dondurucuda muhafaza edilmelidir.

Donmuş ürünler açıkta değil buzdolabında çözdürülmelidir. Donmuş bir ürün çözdürüldükten sonra kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır.

Ambalajlı ürünler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış ve denetlenen tesislerde üretildiği için sağlıklıdır. Piliç etlerinden insanlara gelebilecek en önemli tehlike, etlere bulaşan mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar (bakteri, virüs, mantar) hijyenik olmayan ve standartlara uymayan mezbahalarda kesim yapılması durumunda Piliç etlerine bulaşmaktadır. İnsanlar böyle ürünleri aldığında iyi pişirmeden de tüketirlerse, hastalıklar veya gıda zehirlenmeleri ortaya çıkmaktadır.

Ambalajlı ürünlere sonradan mikroorganizma bulaşma riskinin olmaması, tüketicinin son kullanma tarihini bilmesi de büyük bir avantajdır.

Bu nedenle; hem bilgilendirilme hakkınıza sahip çıkmak, hem de sağlınızı korumak anlamında ambalajsız ürün satın almamalısınız.

Ahşap kesme bloklarını temizleme aşamasında yüksek ısılı su kullanmak, bulaşık makinesinde yıkamak ahşabın şişip yıkanamamasına sebep olacağı için önerilmemektedir. Temizlenmesi daha kolay ve mümkün olan plastik, cam, mermer gibi materyaller kullanılması tavsiye edilmektedir.

Piliç etinin pişirilmeden önce yıkanmasına gerek yoktur. Hayvansal kaynaklı çiğ et, Piliç, balık gibi gıdaların doğal olarak mikroorganizma yükü yüksektir. Bu gıdaları pişirmeden önce yıkadığımızda; mikroorganizma yükünü azaltamadığımız gibi lavabo, musluk, tezgah yüzeylerine ve hatta ellerimize sıçrayan bu mikroorganizmalar çapraz bulaşmaya da sebep olabilirler. Sonrasında mutlaka bu yüzeylerin dezenfeksiyonu yapılmalı ve eller en az 20 sn sabun ve köpükle ovalanarak yıkanmalıdır. Piliç eti tüketimi için yapılması gereken en doğru işlem; doğru sıcaklık ve sürede pişirilmesidir. Piliç eti iyi piştiği takdirde, tüm zararlı mikroorganizmalar yok olacaktır.